Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriele Natale Moriondo, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Caserta

Titular Archbishop of Sergiopolis


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1870BornTorino
3 Nov 188817.9ProfessedMember of Order of Friars Preachers
5 Aug 189322.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
25 May 191443.4AppointedBishop of Cuneo, Italy
29 Jun 191443.5Ordained BishopBishop of Cuneo, Italy
27 Sep 191443.8InstalledBishop of Cuneo, Italy
28 Jun 192049.5ResignedBishop of Cuneo, Italy
28 Jun 192049.5AppointedTitular Bishop of Cidyessus
19 May 192251.4AppointedBishop of Caserta, Italy
1 Jun 194372.5ResignedBishop of Caserta, Italy
1 Jun 194372.5AppointedTitular Archbishop of Sergiopolis
3 Jan 194675.0DiedBishop Emeritus of Caserta, Italy

MicroData Summary for Gabriele Natale Moriondo:
Archbishop Gabriele Natale Moriondo O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Caserta

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1914, Number 38
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 127

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013