Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nikolaus Messmer, S.J. †

Deceased

Apostolic Administrator of Kyrgyzstan

Titular Bishop of Carmeiano (Cameiano)


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1954BornKaraganda, Kazakhstan
197823.0ProfessedPriest of Society of Jesus
28 May 198934.4Ordained PriestPriest of Society of Jesus
18 Mar 200651.2AppointedApostolic Administrator of Kyrgyzstan
18 Mar 200651.2AppointedTitular Bishop of Carmeiano (Cameiano)
2 Jun 200651.4Ordained BishopTitular Bishop of Carmeiano (Cameiano)
18 Jul 201661.5DiedApostolic Administrator of Kyrgyzstan

MicroData Summary for Nikolaus Messmer
Bishop Nikolaus Messmer S.J. (born , died ) Apostolic Administrator of Kyrgyzstan

  • a priest for 27.1 years
  • a bishop for 10.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 18 Mar 2006
  • ob/c2: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Number 15,164
  • d: CB, 18 Jul 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 19 Jul 2016