Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincent Joseph McCauley, C.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Fort Portal


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1906BornCouncil Bluffs, IA, USA
24 Jun 193428.3Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
21 Feb 196155.0AppointedBishop of Fort Portal, Uganda
18 May 196155.2Ordained BishopBishop of Fort Portal, Uganda
16 Nov 197266.7ResignedBishop of Fort Portal, Uganda
1 Nov 198276.6DiedBishop Emeritus of Fort Portal, Uganda

MicroData Summary for Vincent Joseph McCauley:
Bishop Vincent Joseph McCauley C.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Fort Portal

  • a priest for 48.4 years
  • a bishop for 21.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013