Catholic-Hierarchy DC

Bishop Salvador Martínez Pérez

Deceased

Bishop Emeritus of Huejutla, Hidalgo, México


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1933Born
2 Apr 196027.1Ordained PriestPriest
24 Jun 199461.3AppointedBishop of Huejutla, Hidalgo, México
26 Jul 199461.4Ordained BishopBishop of Huejutla, Hidalgo, México
12 Mar 200976.0RetiredBishop of Huejutla, Hidalgo, México
2 Jan 201985.8DiedBishop Emeritus of Huejutla, Hidalgo, México

MicroData Summary for Salvador Martínez Pérez
Bishop Salvador Martínez Pérez (born , died ) Bishop Emeritus of Huejutla

EventPlace
Birth PlaceAbasolo
Ordained BishopCentro Social del Instituto Indigenista, Huejutla, Diocese of Huejutla, Hidalgo
Death PlaceIrapuato, Diocese of Irapuato, Guanajuato

  • a priest for 58.7 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 12 Mar 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 140, Number 12,431
  • d: CB, 2 Jan 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast