Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giulio Marsili, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sapė

Titular Bishop of Antigonea


Events

DateAgeEventTitle
13 Jul 1823BornGreccio
6 Jun 184117.9ProfessedMember of Order of Friars Minor
30 Mar 184622.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
11 Nov 187350.3AppointedCoadjutor Bishop of Sapė, Albania
11 Nov 187350.3SucceededBishop of Sapė, Albania
11 Nov 187350.3AppointedTitular Bishop of Traianopolis in Phrygia
4 Jan 187450.5Ordained BishopBishop of Sapė, Albania
11 May 189066.8ResignedBishop of Sapė, Albania
12 Aug 189067.1AppointedTitular Bishop of Antigonea
28 Jul 191188.0DiedBishop Emeritus of Sapė, Albania

MicroData Summary for Giulio Marsili:
Bishop Giulio Marsili O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Sapė

  • a priest for 65.3 years
  • a bishop for 37.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • d: Annuario Pontificio, Year 1912
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 107, and Page 500
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 560
  • d: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013