Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Marra

Archbishop Emeritus of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1931 BornCinquefrondi
19 Sep 195322.6Ordained PriestPriest
7 Jun 198655.3AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
7 Jun 198655.3AppointedTitular Bishop of Usula
28 Jun 198655.3Ordained BishopTitular Bishop of Usula
14 Nov 198958.7AppointedTitular Archbishop of Rebellum
14 Nov 198958.7AppointedArchbishop of Italy, Military
31 Jan 199664.9ResignedArchbishop of Italy, Military
17 May 199766.2AppointedArchbishop of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela, Italy
18 Nov 200675.7RetiredArchbishop of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela, Italy
5 Mar 201180.0AppointedApostolic Administrator of Orvieto-Todi, Italy
30 Jun 201281.4ResignedApostolic Administrator of Orvieto-Todi, Italy

MicroData Summary for Giovanni Marra:
Archbishop Giovanni Marra (born ) Archbishop Emeritus of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 18 Nov 2006
  • ab: Bollettino, 5 Mar 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014