Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Maguire

Deceased

Coadjutor Bishop of Dunkeld, Scotland

Titular Bishop of Ilium


Events

DateAgeEventTitle
29 Aug 1882BornLoanhead
22 Jul 190623.9Ordained PriestPriest
5 Oct 193957.1AppointedCoadjutor Bishop of Dunkeld, Scotland, Great Britain
5 Oct 193957.1AppointedTitular Bishop of Ilium
30 Nov 193957.3Ordained BishopTitular Bishop of Ilium
10 Oct 194462.1DiedCoadjutor Bishop of Dunkeld, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for James Maguire:
Bishop James Maguire (born , died ) Coadjutor Bishop of Dunkeld

  • a priest for 38.2 years
  • a bishop for 4.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013