Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Masnou Boixeda

Deceased

Bishop Emeritus of Vic


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1907BornSanta Eugenia de Berga
21 Mar 193123.5Ordained PriestPriest of Vic, Spain
15 Aug 195244.9AppointedAuxiliary Bishop of Vic, Spain
15 Aug 195244.9AppointedTitular Bishop of Caeciri
23 Nov 195245.2Ordained BishopTitular Bishop of Caeciri
2 Dec 195548.2AppointedBishop of Vic, Spain
20 Jun 198375.8RetiredBishop of Vic, Spain
9 Jun 200496.8DiedBishop Emeritus of Vic, Spain

MicroData Summary for Ramón Masnou Boixeda:
Bishop Ramón Masnou Boixeda (born , died ) Bishop Emeritus of Vic

  • a priest for 73.2 years
  • a bishop for 51.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 108

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013