Catholic-Hierarchy DC

Bishop Santiago López de Rego y Labarta, S.J. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Marianne, Caroline, and Marshall Islands, Federated States of Micronesia

Titular Bishop of Dionysiopolis


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1869BornSantiago de Compostela, Spain
30 Aug 190334.5Ordained PriestPriest of Society of Jesus
25 May 192354.2AppointedVicar Apostolic of Marianne, Caroline, and Marshall Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
25 May 192354.2AppointedTitular Bishop of Dionysiopolis
26 Aug 192354.5Ordained BishopTitular Bishop of Dionysiopolis
29 Oct 193869.7ResignedVicar Apostolic of Marianne, Caroline, and Marshall Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)
23 Aug 194172.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Marianne, Caroline, and Marshall Islands, Federated States of Micronesia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Santiago López de Rego y Labarta:
Bishop Santiago López de Rego y Labarta S.J. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Marianne, Caroline, and Marshall Islands

  • a priest for 38.0 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013