Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jesús Agustín López de Lama, C.P.

Prelate Emeritus of Corocoro


Events

DateAgeEventTitle
25 Dec 1929 BornCedillo de la Torre, Spain
14 Mar 195424.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Passion
10 Jun 196636.5AppointedPrelate of Corocoro, Bolivia
10 Jun 196636.5AppointedTitular Bishop of Casae Calanae
4 Sep 196636.7Ordained BishopTitular Bishop of Casae Calanae
5 Nov 197747.9ResignedTitular Bishop of Casae Calanae
5 Sep 199161.7ResignedPrelate of Corocoro, Bolivia

MicroData Summary for Jesús Agustín López de Lama:
Bishop Jesús Agustín López de Lama C.P. (born ) Prelate Emeritus of Corocoro

Please contact the Bishop through the Territorial Prelature of Corocoro.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013