Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignacio Gregorio Larrañaga Lasa, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop of Pingliang [Pingliang]


Events

DateAgeEventTitle
4 Oct 1892BornAldaba, Spain
19029.2ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
19 Apr 191926.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
29 Apr 193037.6AppointedPrefect of Pingliang [Pingliang], China
25 Jun 195057.7AppointedBishop of Pingliang [Pingliang], China
1 Oct 195058.0Ordained BishopBishop of Pingliang [Pingliang], China
18 Feb 197582.4DiedBishop of Pingliang [Pingliang], China

MicroData Summary for Ignacio Gregorio Larrañaga Lasa:
Bishop Ignacio Gregorio Larrañaga Lasa O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop of Pingliang [Pingliang]

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013