Catholic-Hierarchy DC

Fernando Cardinal de la Puente y Primo de Rivera

Deceased

Archbishop of Burgos, Spain

Cardinal-Priest of Santa Maria della Pace


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1808Born
1832²23.3Ordained PriestPriest
11 Jul 185243.8SelectedBishop of Salamanca, Spain
27 Sep 185244.0ConfirmedBishop of Salamanca, Spain
19 Dec 185244.3Ordained BishopBishop of Salamanca, Spain
6 Aug 185748.9SelectedArchbishop of Burgos, Spain
25 Sep 185749.0ConfirmedArchbishop of Burgos, Spain
27 Sep 186153.0Elevated to Cardinal
21 May 186253.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
12 Mar 186758.5DiedArchbishop of Burgos, Spain

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Fernando de la Puente y Primo de Rivera
Fernando Cardinal de la Puente y Primo de Rivera (born , died ) Archbishop of Burgos

EventPlace
Birth PlaceCádiz
Ordained BishopSan Isidro, Madrid, Archdiocese of Toledo

  • a priest for 35.1 years
  • a bishop for 14.2 years
  • a cardinal for 5.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 119, Number 10,661
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 163, and Page 491
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 50
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 161, Number 884
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1852, Number 50
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 27 Sep 1861

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 23 Jan 2017