Catholic-Hierarchy DC

Bishop José María Larrauri Lafuente

Deceased

Bishop Emeritus of Vitoria


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1918BornVitoria
29 Jun 194830.3Ordained PriestPriest of Vitoria, Spain
21 Sep 197052.5AppointedAuxiliary Bishop of Pamplona (-Tudela), Spain
21 Sep 197052.5AppointedTitular Bishop of Aufinium
4 Nov 197052.7Ordained BishopTitular Bishop of Aufinium
16 Feb 197960.9AppointedBishop of Vitoria, Spain
8 Sep 199577.5RetiredBishop of Vitoria, Spain
9 Dec 200890.8DiedBishop Emeritus of Vitoria, Spain

MicroData Summary for José María Larrauri Lafuente:
Bishop José María Larrauri Lafuente (born , died ) Bishop Emeritus of Vitoria

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013