Catholic-Hierarchy DC

Bishop Julio Xavier Labayen, O.C.D.

Prelate Emeritus of Infanta


Events

DateAgeEventTitle
23 Jul 1926 BornTalisay
4 Jun 195528.9Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
26 Jul 196640.0AppointedPrelate of Infanta, Philippines
26 Jul 196640.0AppointedTitular Bishop of Sinnuara
8 Sep 196640.1Ordained BishopTitular Bishop of Sinnuara
18 Feb 197851.6ResignedTitular Bishop of Sinnuara
28 Jun 200376.9RetiredPrelate of Infanta, Philippines

MicroData Summary for Julio Xavier Labayen:
Bishop Julio Xavier Labayen O.C.D. (born ) Prelate Emeritus of Infanta

Please contact the Bishop through the Territorial Prelature of Infanta.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013