Catholic-Hierarchy DC

Bishop Josephus Korytkowski

Deceased

Auxiliary Bishop of Gniezno

Titular Bishop of Martyropolis


Events

DateAgeEventTitle
Mar 1729BornSwierczycen
23 Apr 175526.1Ordained PriestPriest
26 Sep 178556.6AppointedAuxiliary Bishop of Gniezno, Poland
26 Sep 178556.6AppointedTitular Bishop of Martyropolis
11 Jun 179061.3DiedAuxiliary Bishop of Gniezno, Poland

MicroData Summary for Josephus Korytkowski:
Bishop Josephus Korytkowski (died ) Auxiliary Bishop of Gniezno

  • a priest for 35.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013