Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ambrose Kiapseni, M.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kavieng, Papua New Guinea


Events

DateAgeEventTitle
16 Oct 1945Born
7 Jan 197529.2Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
22 Nov 197530.0Solemn VowsPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
21 Jan 199145.2AppointedBishop of Kavieng, Papua New Guinea
12 May 199145.5Ordained BishopBishop of Kavieng, Papua New Guinea
22 Jun 201872.6ResignedBishop of Kavieng, Papua New Guinea
20 Dec 201974.1DiedBishop Emeritus of Kavieng, Papua New Guinea

MicroData Summary for Ambrose Kiapseni
Bishop Ambrose Kiapseni M.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Kavieng

EventPlace
Birth PlaceMasahet Island
Ordained BishopNotre-Dame du S. Coeur, Cathedral, Kavieng, Diocese of Kavieng
Death PlaceMSC Home, Kopkop, New Ireland Province, Diocese of Kavieng

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 128, Number 11,541
  • r: Bollettino, 22 Jun 2018
  • d/sole: CB, 19 Dec 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 27 Mar 2020

Quantcast