Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.

Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)

Titular Archbishop of Adana degli Armeni


Events

DateAgeEventTitle
17 Apr 1932 BornPirea
2 Jul 196028.2Ordained PriestPriest of Institut du Clergé Patriarcal de Bzommar
199158.7AppointedOrdinary of Greece (Armenian)
27 Sep 200068.4AppointedBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
28 Jan 200168.8Ordained BishopBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
7 Jan 200370.7AppointedApostolic Administrator of Greece (Armenian)
2 Apr 200573.0AppointedOrdinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), Armenia
2 Apr 200573.0AppointedTitular Archbishop of Adana degli Armeni
6 Jan 201077.7RetiredOrdinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), Armenia

MicroData Summary for Nechan Karakéhéyan:
Archbishop Nechan Karakéhéyan I.C.P.B. (born ) Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale}

Please contact the Archbishop through the Ordinariate of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 6 Jan 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Number 13,893

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013