Catholic-Hierarchy DC

Bishop Grégoire (Krikor) Ghabroyan, I.C.P.B.

Bishop Emeritus of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1934 BornAlep
28 Mar 195924.4Ordained PriestPriest of Institut du Clergé Patriarcal de Bzommar
3 Jan 197742.1AppointedApostolic Exarch of France (Armenian)
3 Jan 197742.1AppointedTitular Bishop of Amida degli Armeni
13 Feb 197742.2Ordained BishopTitular Bishop of Amida degli Armeni
30 Jun 198651.6AppointedBishop of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), France
2 Feb 201378.2RetiredBishop of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), France

MicroData Summary for Grégoire (Krikor) Ghabroyan:
Bishop Grégoire (Krikor) Ghabroyan I.C.P.B. (born ) Bishop Emeritus of Sainte-Croix-de-Paris

Please contact the Bishop through the Eparchy of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Feb 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013