Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emmanuel Dabbaghian, I.C.P.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Baghdad (Armenian), Iraq


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1933Born
25 Dec 196733.9Ordained PriestPriest of Institut du Clergé Patriarcal de Bzommar
13 Sep 200672.7SelectedArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
26 Jan 200773.0ConfirmedArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
4 Aug 200773.6Ordained BishopArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
9 Oct 201783.7RetiredArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
13 Sep 201884.7DiedArchbishop Emeritus of Baghdad (Armenian), Iraq

MicroData Summary for Emmanuel Dabbaghian
Archbishop Emmanuel Dabbaghian I.C.P.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Baghdad

EventPlace
Birth PlaceAleppo
Ordained BishopOpen Air, Convent, Bzommar
Death PlaceBeirut, Archdiocese of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
Buried Place (Original)Monastery, Bzommar

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 11.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 26 Jan 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 190, Number 15,487
  • r: Annuario Pontificio Variazioni, Year 2017, Number 23
  • r: CB, 19 Jun 2018
  • d: CB, 13 Sep 2018
  • d.loc: CB, 14 Sep 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.1, 12 Sep 2018; Data: 17 Sep 2018

Quantcast