Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Kaboré

Bishop of Kaya


Events

DateAgeEventTitle
23 Sep 1943 BornOuagadougou
29 Jun 197026.8Ordained PriestPriest
19 Apr 199955.6AppointedBishop of Kaya, Burkina Faso
10 Jul 199955.8Ordained BishopBishop of Kaya, Burkina Faso

MicroData Summary for Thomas Kaboré:
Bishop Thomas Kaboré (born ) Bishop of Kaya

Please contact the Bishop through the Diocese of Kaya.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 156, Number 13,583

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013