Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Grégoire Ephrem Jarjour

Deceased

Auxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian)

Titular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Siri


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1900BornMardin
31 Mar 192322.6Ordained PriestPriest
18 Jan 194948.4AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
18 Jan 194948.4AppointedTitular Bishop of Larissa in Syria
2 Oct 194949.1Ordained BishopTitular Bishop of Larissa in Syria
1 Dec 196565.2AppointedTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Siri
15 Oct 199393.1DiedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

MicroData Summary for Grégoire Ephrem Jarjour:
Archbishop Grégoire Ephrem Jarjour (born , died ) Auxiliary Bishop of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 70.5 years
  • a bishop for 44.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 86

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013