Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Clément Georges Schelhoth

Deceased

Archbishop Emeritus of Damas (Syrian)

Titular Archbishop of Hierapolis in Syria dei Siri


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1920BornAlep
10 May 194524.4Ordained PriestPriest
7 Jul 197251.5AppointedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
8 Sep 197251.7Ordained BishopArchbishop of Damas (Syrian), Syria
4 Sep 197857.7ResignedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
4 Sep 197857.7AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Syria dei Siri
4 Oct 199170.8DiedArchbishop Emeritus of Damas (Syrian), Syria

MicroData Summary for Clément Georges Schelhoth:
Archbishop Clément Georges Schelhoth (born , died ) Archbishop Emeritus of Damas

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013