Catholic-Hierarchy DC

Ignace Gabriel I (Théophile) Cardinal Tappouni

Deceased

Patriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian)

Bishop of Beirut {Bairut} (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1879BornMossul
9 Nov 190223.0Ordained PriestPriest
14 Sep 191232.9AppointedVicar Apostolic of Mardin (Chaldean), Iraq
14 Sep 191232.9AppointedTitular Bishop of Danaba
19 Jan 191333.2AppointedTitular Bishop of Batnae dei Siri
19 Jan 191333.2Ordained BishopTitular Bishop of Batnae dei Siri
24 Feb 192141.3AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
24 Jun 192949.6SelectedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
24 Jun 192949.6SelectedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
15 Jul 192949.7ConfirmedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
15 Jul 192949.7ConfirmedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
16 Dec 193556.1Elevated to Cardinal
19 Dec 193556.1AppointedCardinal-Priest of Santi XII Apostoli
11 Feb 196585.3ResignedCardinal-Priest of Santi XII Apostoli
29 Jan 196888.2DiedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

MicroData Summary for Ignace Gabriel I (Théophile) Tappouni:
Cardinal Ignace Gabriel I (Théophile) Tappouni (born , died ) Patriarch of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 55.0 years
  • a cardinal for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1913, Number 4
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 44, and Page 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013