Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Athanase Paul Hindo

Deceased

Archbishop of Baghdad (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1900BornGézira
31 Mar 192323.2Ordained PriestPriest
18 Jan 194949.0AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
18 Jan 194949.0AppointedTitular Bishop of Arethusa dei Siri
5 Aug 194949.5AppointedArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq
2 Oct 194949.7Ordained BishopArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq
14 Aug 195353.6DiedArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq

MicroData Summary for Athanase Paul Hindo:
Archbishop Athanase Paul Hindo (born , died ) Archbishop of Baghdad

  • a priest for 30.4 years
  • a bishop for 3.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 88

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013