Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Ignace Antony Samhiri

Deceased

Patriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian)

Bishop of Beirut {Bairut} (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1801BornMossoul
15 Aug 182220.8Ordained PriestPriest
Jan 182624.2Ordained BishopBishop
17 Mar 182826.4Converted
30 Nov 185352.1AppointedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
30 Nov 185352.1AppointedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
8 Dec 185352.1InstalledPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
7 Apr 185452.4ConfirmedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
7 Apr 185452.4ConfirmedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
16 Jun 186462.6DiedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

MicroData Summary for Ignace Antony Samhiri:
Patriarch Ignace Antony Samhiri (born , died ) Patriarch of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 41.8 years
  • a bishop for 38.5 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 109

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013