Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Ignazio Filippo Harcus

Deceased

Patriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

Bishop of Beirut {Bairut} (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1827Born
1850²22.6Ordained PriestPriest
1 Jan 186234.6AppointedBishop of Diarbekir (Amida) (Syrian), Turkey
28 Sep 186235.3Ordained BishopBishop of Diarbekir (Amida) (Syrian), Turkey
21 Jun 186639.0SelectedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
21 Jun 186639.0SelectedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
6 Aug 186639.2ConfirmedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
6 Aug 186639.2ConfirmedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
7 Mar 187446.7DiedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Ignazio Filippo Harcus
Patriarch Ignazio Filippo Harcus (born , died ) Patriarch of Antiochia {Antioch}

EventPlace
Birth PlaceDiarbekir, Eparchy of Diarbekir (Amida) (Syrian), Turkey
Ordained BishopMardin

  • a priest for 24.1 years
  • a bishop for 11.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1870
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 109
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1862, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 29 Jan 2017