Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Iwannis Georges Stété

Deceased

Archbishop Emeritus of Damas (Syrian)

Titular Archbishop of Bostra


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1887BornZaydal
11 Jun 191123.7Ordained PriestPriest
26 Jul 193345.8SelectedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
1 Oct 193346.0Ordained BishopArchbishop of Damas (Syrian), Syria
16 Oct 193346.0ConfirmedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
20 Aug 196880.9RetiredArchbishop of Damas (Syrian), Syria
20 Aug 196880.9AppointedTitular Archbishop of Bostra
27 Feb 197587.4DiedArchbishop Emeritus of Damas (Syrian), Syria

MicroData Summary for Iwannis Georges Stété:
Archbishop Iwannis Georges Stété (born , died ) Archbishop Emeritus of Damas

  • a priest for 63.7 years
  • a bishop for 41.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013