Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raboula Youssef Bakhache

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian)

Titular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Siri


Events

DateAgeEventTitle
23 Apr 1883BornAleppo
24 May 190825.1Ordained PriestPriest
4 Aug 194461.3SelectedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
15 Oct 194461.5ConfirmedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
15 Oct 194461.5AppointedTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Siri
12 Nov 194461.6Ordained BishopTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Siri
194965.7ResignedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
12 Feb 196379.8DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

MicroData Summary for Raboula Youssef Bakhache:
Archbishop Raboula Youssef Bakhache (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 53
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,409

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013