Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Clément Michel Bakhache

Deceased

Archbishop Emeritus of Damas (Syrian)

Titular Archbishop of Chalcedon dei Siri


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1865BornAleppo
3 Jul 190034.7AppointedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
24 Sep 190035.0Ordained BishopArchbishop of Damas (Syrian), Syria
3 Aug 192256.8ResignedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
3 Aug 192256.8AppointedTitular Archbishop of Chalcedon dei Siri
4 Jul 195892.7DiedArchbishop Emeritus of Damas (Syrian), Syria

MicroData Summary for Clément Michel Bakhache:
Archbishop Clément Michel Bakhache (born , died ) Archbishop Emeritus of Damas

  • a bishop for 57.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013