Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Clément Abdulla Eliane Rahal

Deceased

Archbishop of Damas (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1909BornDamasco
4 Feb 193425.1Ordained PriestPriest
20 Aug 196859.6AppointedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
12 Oct 196859.8Ordained BishopArchbishop of Damas (Syrian), Syria
30 May 197162.4DiedArchbishop of Damas (Syrian), Syria

MicroData Summary for Clément Abdulla Eliane Rahal:
Archbishop Clément Abdulla Eliane Rahal (born , died ) Archbishop of Damas

  • a priest for 37.3 years
  • a bishop for 2.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013