Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques Georges Habib Hafouri

Deceased

Archbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
20 Aug 1916BornDamas
28 Jan 194023.4Ordained PriestPriest
18 Mar 198265.6AppointedArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
13 Aug 198266.0Ordained BishopArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
28 Jun 199679.9RetiredArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
4 May 201194.7DiedArchbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria

MicroData Summary for Jacques Georges Habib Hafouri:
Archbishop Jacques Georges Habib Hafouri (born , died ) Archbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi

  • a priest for 71.3 years
  • a bishop for 28.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 5 May 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013