Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Jacob Abiad

Deceased

Archbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
14 May 1916BornDeir-ez-Zor
28 Aug 194125.3Ordained PriestPriest
11 May 197155.0AppointedArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
29 Aug 197155.3Ordained BishopArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
31 Jul 198266.2DiedArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria

MicroData Summary for Joseph Jacob Abiad:
Archbishop Joseph Jacob Abiad (born , died ) Archbishop of Homs (-Hama-Nabk)

  • a priest for 40.9 years
  • a bishop for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013