Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan Manuel de Irrizarri y Peralta

Deceased

Auxiliary Bishop of México, Federal District

Titular Bishop of Caesarea in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1789BornHabana, Cuba
24 May 181223.0Ordained PriestPriest
27 Apr 184050.9AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
27 Apr 184050.9AppointedTitular Bishop of Caesarea in Palaestina
15 Nov 184051.4Ordained BishopTitular Bishop of Caesarea in Palaestina
1 May 184959.9DiedAuxiliary Bishop of México, Federal District

MicroData Summary for Juan Manuel de Irrizarri y Peralta:
Archbishop Juan Manuel de Irrizarri y Peralta (born , died ) Auxiliary Bishop of México

  • a priest for 36.9 years
  • a bishop for 8.4 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 124

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015