Catholic-Hierarchy DC

Bishop Theodorus Gerardus Antonius Hendriksen

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Utrecht

Titular Bishop of Eumenia


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1907BornWehl
24 Jul 193225.0Ordained PriestPriest of Utrecht, Netherlands
21 Jan 196153.5AppointedAuxiliary Bishop of Utrecht, Netherlands
21 Jan 196153.5AppointedTitular Bishop of Eumenia
7 Mar 196153.6Ordained BishopTitular Bishop of Eumenia
9 Sep 196962.1ResignedAuxiliary Bishop of Utrecht, Netherlands
20 Dec 200194.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Utrecht, Netherlands

MicroData Summary for Theodorus Gerardus Antonius Hendriksen:
Bishop Theodorus Gerardus Antonius Hendriksen (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Utrecht

  • a priest for 69.4 years
  • a bishop for 40.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: Annuario Pontificio, Year 2001, Page 748
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013