Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Hussig Gulian

Deceased

Archbishop of Mardin (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1840BornMardin
1 Jan 186625.7Ordained PriestPriest of Mardin (Armenian), Iraq
21 Mar 190261.9AppointedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
8 Sep 190262.3Ordained BishopArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
Oct 1911³71.4ResignedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
18 Feb 192281.8DiedArchbishop Emeritus of Mardin (Armenian), Iraq

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Hussig Gulian:
Archbishop Hussig Gulian (born , died ) Archbishop of Mardin

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 19.4 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 367
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013