Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine Bahabanian

Deceased

Bishop of Cesarea di Cappadocia (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1867BornAnkara
12 Jun 189225.4Ordained PriestPriest
1 Oct 191144.7AppointedBishop of Cesarea di Cappadocia (Armenian), Turkey
22 Oct 191144.8Ordained BishopBishop of Cesarea di Cappadocia (Armenian), Turkey
24 Feb 191245.1InstalledBishop of Cesarea di Cappadocia (Armenian), Turkey
26 Nov 193871.9DiedBishop of Cesarea di Cappadocia (Armenian), Turkey

MicroData Summary for Antoine Bahabanian:
Bishop Antoine Bahabanian (born , died ) Bishop of Cesarea di Cappadocia

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1939
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 74
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 100

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013