Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pascal Keklikian

Deceased

Bishop of Adana (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1855BornKutahia
14 Apr 188428.4Ordained PriestPriest
1 Oct 191155.9AppointedBishop of Adana (Armenian), Turkey
22 Oct 191156.0Ordained BishopBishop of Adana (Armenian), Turkey
7 Jan 191256.2InstalledBishop of Adana (Armenian), Turkey
13 Jun 193478.6DiedBishop of Adana (Armenian), Turkey

MicroData Summary for Pascal Keklikian:
Bishop Pascal Keklikian (born , died ) Bishop of Adana

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 22.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • d: Annuario Pontificio, Year 1935
  • op/ob/i: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 36
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013