Catholic-Hierarchy DC

Bishop Damien Grangeon, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Quinhon

Titular Bishop of Uthina


Events

DateAgeEventTitle
27 Sep 1857BornGelles, France
18 Feb 188325.4Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
21 Mar 190244.5AppointedVicar Apostolic of Eastern Cochin {Cocincina Orientale}, Viet Nam
21 Mar 190244.5AppointedTitular Bishop of Uthina
17 Aug 190244.9Ordained BishopTitular Bishop of Uthina
3 Mar 192971.4ResignedVicar Apostolic of Quinhon, Viet Nam
21 Nov 193376.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Quinhon, Viet Nam

MicroData Summary for Damien Grangeon:
Bishop Damien Grangeon M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Quinhon

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 31.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 577
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013