Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dominique Lefèbvre, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Western Cochin {Cocincina Occidentale}

Titular Bishop of Isauropolis


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1810BornCourtonne-la-Meurdrac, France
20 Dec 183424.4Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
10 Dec 183929.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Eastern Cochin {Cocincina Orientale}, Viet Nam
10 Dec 183929.4AppointedTitular Bishop of Isauropolis
1 Aug 184131.0Ordained BishopTitular Bishop of Isauropolis
11 Mar 184433.6AppointedVicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}, Viet Nam
28 Aug 186454.1ResignedVicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}, Viet Nam
30 Apr 186554.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Western Cochin {Cocincina Occidentale}, Viet Nam

MicroData Summary for Dominique Lefèbvre:
Bishop Dominique Lefèbvre M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Western Cochin {Cocincina Occidentale}

  • a priest for 30.4 years
  • a bishop for 23.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 226

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013