Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Gonçalves da Costa, C.SS.R. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Niterói, Rio de Janeiro


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1914BornBelo Horizonte
2 Aug 193319.3ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
18 Dec 193824.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
25 Jun 196248.2AppointedAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
25 Jun 196248.2AppointedTitular Bishop of Rhodopolis
19 Aug 196248.3Ordained BishopTitular Bishop of Rhodopolis
24 Nov 196955.6AppointedBishop of Presidente Prudente, Sao Paulo, Brazil
19 Aug 197561.3AppointedCoadjutor Archbishop of Niterói, Rio de Janeiro, Brazil
19 Aug 197561.3AppointedTitular Archbishop of Ulcinium
19 Apr 197965.0SucceededArchbishop of Niterói, Rio de Janeiro, Brazil
9 May 199076.0RetiredArchbishop of Niterói, Rio de Janeiro, Brazil
19 Jun 200187.1DiedArchbishop Emeritus of Niterói, Rio de Janeiro, Brazil

MicroData Summary for José Gonçalves da Costa:
Archbishop José Gonçalves da Costa C.SS.R. (born , died ) Archbishop Emeritus of Niterói

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 38.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 121
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013