Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lélis Lara, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Itabira-Fabriciano, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1925BornDivinópolis
2 Feb 194620.1ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
2 Feb 195125.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
6 Dec 197650.9AppointedAuxiliary Bishop of Itabira, Brazil
6 Dec 197650.9AppointedTitular Bishop of Cellae in Mauretania
2 Feb 197751.1Ordained BishopTitular Bishop of Cellae in Mauretania
6 Dec 199569.9AppointedCoadjutor Bishop of Itabira-Fabriciano, Minas Gerais, Brazil
15 May 199670.4SucceededBishop of Itabira-Fabriciano, Minas Gerais, Brazil
22 Jan 200377.0RetiredBishop of Itabira-Fabriciano, Minas Gerais, Brazil
8 Dec 201690.9DiedBishop Emeritus of Itabira-Fabriciano, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for Lélis Lara
Bishop Lélis Lara C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Itabira-Fabriciano

  • a priest for 65.8 years
  • a bishop for 39.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 9 Dec 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 10 Dec 2016