Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aristide Golfieri

Deceased

Bishop of CittÓ di Castello, Italy


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1843Born
17 Mar 186622.5Ordained PriestPriest
18 Mar 189551.5AppointedBishop of Fabriano e Matelica, Italy
24 Mar 189551.5Ordained BishopBishop of Fabriano e Matelica, Italy
29 Nov 189552.2AppointedBishop of CittÓ di Castello, Italy
1 May 190965.6DiedBishop of CittÓ di Castello, Italy

MicroData Summary for Aristide Golfieri (VIAF: 88874874)
Bishop Aristide Golfieri (born , died ) Bishop of CittÓ di Castello

EventPlace
Birth PlaceLugo, Diocese of Lugo, Spain
Ordained BishopTor dei Spechi, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 43.1 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 207, and Page 267
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1895, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 5 Jun 2017