Catholic-Hierarchy DC

Bishop Auguste-Ernest-Désiré-Marie Gaspais, M.E.P. †

Deceased

Bishop of Jilin [Kirin]


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1884BornSaint-Brieuc-de-Mauron, France
18 Sep 190319.4ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
25 May 190723.1Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
7 Jul 190723.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
16 Dec 192036.7AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Northern Manchuria {Manciuria Settentrionale}, China
16 Dec 192036.7AppointedTitular Bishop of Canopus
29 May 192137.1Ordained BishopTitular Bishop of Canopus
17 Feb 192338.8SucceededVicar Apostolic of Northern Manchuria {Manciuria Settentrionale}, China
11 Apr 194662.0AppointedBishop of Jilin [Kirin], China
21 Oct 195268.5DiedBishop of Jilin [Kirin], China

MicroData Summary for Auguste-Ernest-Désiré-Marie Gaspais:
Bishop Auguste-Ernest-Désiré-Marie Gaspais M.E.P. (born , died ) Bishop of Jilin [Kirin]

  • a priest for 45.3 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 37
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 110

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013