Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peregrin de la Fuente Néstar, O.P. †

Deceased

Prelate of Batanes and the Babuyan Islands

Titular Bishop of Mylasa


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1899BornAmayuelas, Spain
10 Jun 192425.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
2 Jul 195152.2AppointedPrelate of Batanes and the Babuyan Islands, Philippines
2 Jul 195152.2AppointedTitular Bishop of Mylasa
29 Sep 195152.4Ordained BishopTitular Bishop of Mylasa
14 May 196667.0DiedPrelate of Batanes and the Babuyan Islands, Philippines

MicroData Summary for Peregrin de la Fuente Néstar:
Bishop Peregrin de la Fuente Néstar O.P. (born , died ) Prelate of Batanes and the Babuyan Islands

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 14.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 101

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014