Catholic-Hierarchy DC

Bishop Norberto Forero y García

Deceased

Bishop Emeritus of Santa Marta


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1895BornTogüí
14 Jun 191924.3Ordained PriestPriest of Tunja, Colombia
7 Jul 195156.3AppointedApostolic Administrator of Nueva Pamplona, Colombia
7 Jul 195156.3AppointedTitular Bishop of Hilta
9 Sep 195156.5Ordained BishopTitular Bishop of Hilta
27 May 195661.2AppointedBishop of Santa Marta, Colombia
2 Jun 197176.2RetiredBishop of Santa Marta, Colombia
9 Mar 198186.0DiedBishop Emeritus of Santa Marta, Colombia

MicroData Summary for Norberto Forero y García:
Bishop Norberto Forero y García (born , died ) Bishop Emeritus of Santa Marta

  • a priest for 61.7 years
  • a bishop for 29.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013