Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Samuel Eccleston, P.S.S. †

Deceased

Archbishop of Baltimore, Maryland


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1801BornChestertown, MD
29 May 181917.9Converted
24 Apr 182523.8Ordained PriestPriest of Society of Priests of Saint Sulpice
11 Mar 183432.7AppointedCoadjutor Archbishop of Baltimore, Maryland, USA
11 Mar 183432.7AppointedTitular Archbishop of Thermae Basilicae
14 Sep 183433.2Ordained BishopTitular Archbishop of Thermae Basilicae
19 Oct 183433.3SucceededArchbishop of Baltimore, Maryland, USA
19 Oct 183433.3AppointedApostolic Administrator of Richmond, Virginia, USA
22 Nov 184039.4ResignedApostolic Administrator of Richmond, Virginia, USA
22 Apr 185149.8DiedArchbishop of Baltimore, Maryland, USA

MicroData Summary for Samuel Eccleston:
Archbishop Samuel Eccleston P.S.S. (born , died ) Archbishop of Baltimore

  • a priest for 26.0 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 104, and Page 366

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013