Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine-Magloire Doumer, SS.CC. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)

Titular Bishop of Iuliopolis


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1806Born
30 Jan 183023.9ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
Feb 1830²23.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
9 May 184842.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
9 May 184842.2AppointedTitular Bishop of Iuliopolis
27 Aug 184842.5Ordained BishopTitular Bishop of Iuliopolis
24 Dec 187872.8DiedCoadjutor Vicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antoine-Magloire Doumer
Bishop Antoine-Magloire Doumer SS.CC. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}

EventPlace
Birth PlaceMontfaucon, France
Ordained BishopCathedral, Santiago de Chile, Archdiocese of Santiago de Chile

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 30.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 326
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1848, Number 48
  • prof: CB, 9 Apr 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 15 Apr 2017