Catholic-Hierarchy DC

Joachim-Jean-Xavier Cardinal d’Isoard

Deceased

Archbishop of Auch

Cardinal-Priest of Santissima TrinitÓ al Monte Pincio


Events

DateAgeEventTitle
23 Oct 1766BornAix-en-Provence
10 Mar 182356.3AppointedDean of the Roman Rota
1825²58.1Ordained PriestPriest
25 Jun 182760.6Elevated to Cardinal
17 Sep 182760.9AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
20 Jul 182861.7SelectedArchbishop of Auch, France
15 Dec 182862.1ConfirmedArchbishop of Auch, France
11 Jan 182962.2Ordained BishopArchbishop of Auch, France
15 Apr 183366.4AppointedCardinal-Priest of Santissima TrinitÓ al Monte Pincio
13 Jun 183972.6SelectedArchbishop of Lyon (-Vienne), France
7 Oct 183972.9DiedArchbishop of Auch, France

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Joachim-Jean-Xavier d’Isoard (VIAF: 252795410)
Joachim-Jean-Xavier Cardinal d’Isoard (born , died ) Archbishop of Auch

  • a priest for 14.7 years
  • a bishop for 10.7 years
  • a cardinal for 12.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 98, and Page 246
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1829, Number 1
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 25 Jun 1827

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 7 Aug 2016