Catholic-Hierarchy DC

Bishop Harold Joseph Dimmerling

Deceased

Bishop of Rapid City, South Dakota, USA


Events

DateAgeEventTitle
23 Sep 1914Born
2 May 194025.6Ordained PriestPriest of Saint Cloud, Minnesota, USA
11 Sep 196954.9AppointedBishop of Rapid City, South Dakota, USA
30 Oct 196955.1Ordained BishopBishop of Rapid City, South Dakota, USA
13 Dec 198773.2DiedBishop of Rapid City, South Dakota, USA

MicroData Summary for Harold Joseph Dimmerling
Bishop Harold Joseph Dimmerling (born , died ) Bishop of Rapid City

EventPlace
Birth PlaceBraddock, PA
Ordained PriestAltoona, PA
Ordained BishopOur Lady of Perpetual Help, Cathedral, Rapid City, Diocese of Rapid City, South Dakota

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1: CB, 11 Feb 2018
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 8, Number 377

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast