Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dino De Antoni

Deceased

Archbishop Emeritus of Gorizia, Italy


Events

DateAgeEventTitle
12 Jul 1936Born
23 Oct 196024.2Ordained PriestPriest of Chioggia, Italy
2 Jun 199962.8AppointedArchbishop of Gorizia, Italy
15 Sep 199963.1Ordained BishopArchbishop of Gorizia, Italy
26 Sep 199963.2InstalledArchbishop of Gorizia, Italy
28 Jun 201275.9RetiredArchbishop of Gorizia, Italy
22 Mar 201982.6DiedArchbishop Emeritus of Gorizia, Italy

MicroData Summary for Dino De Antoni (VIAF: 39259804)
Archbishop Dino De Antoni (born , died ) Archbishop Emeritus of Gorizia

EventPlace
Birth PlaceChioggia, Diocese of Chioggia
Ordained BishopSanta Maria Assunta, Cathedral, Chioggia, Diocese of Chioggia
Death PlaceGorizia, Archdiocese of Gorizia
Buried Place (Original)Crypt, Santi Ilaio e Taziano, Cathedral, Gorizia, Archdiocese of Gorizia

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 156, Number 13,613
  • r: Bollettino, 28 Jun 2012
  • d: CB, 22 Mar 2019
  • i/loc: AM, 8 Apr 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 9 Apr 2019

Quantcast